Answer:
$3,115,770
Explanation:
Given:
Current ratio = 3.60
Current liabilities = $401, 000
Quick ratio = 1.50
Inventory turnover = 3.70
Current ratio is calculated by dividing your current assets by your current liabilities.


Current Assets = 3.60 × 401,000
= $1,443,600


1.50 × 401,000 = 1,443,600 - Inventory
601,500 = 1,443,600 - Inventory
Inventory = 1,443,600 - 601,500
= $842,100


Cost of Goods Sold = 3.70 × 842,100
= $3,115,770
Answer:
By producing the starters the company will save $20,000 per year.
Explanation:
production costs
direct materials $3.10 per unit
direct labor $2.70 per unit
supervision $60,000
depreciation $40,000
variable manufacturing overhead $0.60 per unit
rent $12,000
total production cost $9.20 per unit
The engineer is wrong because he is considering fixed costs like depreciation and rent that should not be included because they are independent on whether this project is approved or not. Once you take away depreciation and rent, the cost per unit will fall by $1.30 [= ($40,000 + $12,000) / 40,000 units].
Since the production cost = $9.20 - $1.30 = $7.90, which is lower than $8.40 which is the purchase cost, the company should start producing the starters at least until its sales bonce back.
By producing the starters the company will save ($8.40 - $7.90) x 40,000 units = $20,000 per year
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The journal entry which is to be passed in order to replenished the account is as:
Petty Cash A/c..................................Dr $84
Cash A/c...............................................Cr $81
Cash Over and Short A/c..................Cr $3
In order to replenish the account of petty cash, the account of expense (name of expense is not given, so petty cash account) is debited. Therefore, the petty cash is debited. The cash account is credited and the excess or over (which is $3 that is $200 - [$119 + $84 = $203] ) is replenished by crediting the account.
Complete Question:
Darcy is a new manager in a large consulting firm. As one of her first tasks, she needs to set goals for her team. Her team is global and the members operate on their own, serving a variety of client needs in different industries and market sectors. What method will Darcy likely choose to set goals?
A. Top-down.
B. Bottom-up.
C. Road mapping.
D. Focus groups.
Answer:
Bottom-Up method will Darcy likely choose to set goals
Explanation:
With the bottom up strategy, the team members build their own goals. When this is completed, it is up to you to merge all these tasks into a single group of targets.
When completed, you will have to merge these different goals into a single team set of targets. This can be a problem for any boss, as you may well understand.
Many forms of team members are well adapted for the bottom-up approach of setting goals. In particular team members who decide their own tasks, who understand the company's priorities and strategies and understand the role of the organisation in achieving these objectives.
Answer:
For 2019, the maximum amount that any individual can elect for salary deferral treatment on a 401k distribution is the lesser between: 100% of their salary or $19,000.
in this case, Amber earns much more than $19,000, so the lesser amount would be $19,000.
If Amber contributes more than $19,000 to her 401k account, then she would have to pay taxes for the extra amount contributed.