Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
Contributor to quality and satisfaction
Explanation:
Service experiences are the results of interrelation between the customers and the organization respectively. Customer satisfaction is one of the basic requirement of any service provider. At some instances, customers play a very important role in achieving the satisfaction and the value of the service received. Also, they have roles in achieving quality and productivity while experiencing the service.
Answer: overturned prohibitions on interstate banking and branching(D)
Explanation:
The Riegle-Neal Act of 1994 was signed into law by former United States of America president; President Bill Clinton in September 1994. The Riegle-Neal Act of 1994 removed many obstacles that were encountered by banks that want to have branches in other states.
The Riegle-Neal Act of 1994 also provided uniform set of rules for the banks in each state. It allowed interstate banking nationwide for the first time, by allowing well-managed, and well-capitalized banks to get banks in other states.
Answer:
income will decrease by $240,000 or 30%
Explanation:
current income:
revenue = $2,000,000
variable costs $800,00
fixed costs $400,000
operating income $800,000
income after change:
revenue = $1,920,000
variable costs $960,00
fixed costs $400,000
operating income $560,000
income will decrease by $240,000 or 30%
Answer:
See explanation section.
Explanation:
Journal entries
A. April 4, Account receivable Debit $5,000
Sales Revenue Credit $5,000
Note: As the seller uses periodic inventory system, the seller will deduct the discount only after meeting the terms. It does not have to give cost of good sold journal.
B. April 5, Customer refund payable Debit $500
Cash Credit $500
Note: As the seller refunds to the customer, cash become credit.