So we have
2 choices for cloth
3 choices for leather
2 choices for cloth
we have to multiply each individually
we just add them
3 leather+2 cloth=5 choices
she is wrong
because the asnwer is 5
If 62% of the seats are sold;
100-62= 38% seats still available.
17100=38% seats available
17100/38= seats in 1%
450 seats
In 100%,
450×100=450000 seats total.
Hope I helped :)
Answer:
Time required to make a pile of 45 sticks next to their fire = 10 minutes
Step-by-step explanation:
This is an example of arithmetic progression.
First term = 5 - 3 + 7 = 9 sticks
Common difference = 7 - 3 = 4 sticks.
So the number of sticks next to their fire is increasing like this
9, 13, 17, 21 .............
term of AP = a + (n-1) d, we need to find n
a + (n-1) d = 45
9 + (n-1) x 4 = 45
(n-1) x 4 = 36
n - 1 = 9
n = 10
Time required to make a pile of 45 sticks next to their fire = 10 minutes
The answer is
<span>a) 1000=-16t^2+1700, implies t² = -700 /-16, and t= 6.61s
b) </span><span>970= -16t^2+1700, </span><span>implies t² = -730 /-16, and t=6.75s
c)
reasonable domain of h
h is polynomial function, so its domain is R, (all real number)
its range
the inverse of h is h^-1 = sqrt (1700- t / 16), and its domain is </span>
<span><span><span>1700- t / 16>=0, so t <1700,
the range of h is I= ]-infinity, 1700]</span> </span> </span>
Amount invested in stocks = 46,000
Let "x" be the amount invested in bonds
The amount invested in stock is also = 3x - 8,000
We equate the two amounts above (Since both are related to stock investments), we get,
3x-8000 = 46000
3x = 54000
x =54000/3
x =18000
Amount that Laurie has invested in bonds = $18,000