Answer: C. psychographic segmentation
Explanation:
From the question, we are informed that SRI International developed Values and Lifestyles (VALS). It should be noted that this will l be helpful for psychographic segmentation.
Psychographic segmentation helps to look into the behavior of consumers as it helps us analyze the needs and motives of the users thereby bringing about better communication.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
Explanation:
Cash Payment to customers: $450,000 x contract rate of 9% x 1/2 = $20,250
Amortization of the premium: $11,795/6 periods = $1,966
Bond interest Expense: $20,250 - $1966 = $18,284
Answer:
What was the net cash flow from operating activity? $959
Explanation:
Net Income 911
Addition to cash
Depreciation 47
958
Operation activities
Account Payable 15 Increase
Account receivables -28 Increase
Inventory 14 Decrease
Cash flow from
operating activities 959
<u>Answer:</u>
<em>The correct answer is 84700</em>
<u>Explanation:</u>
The Recruitment cost of the Baldwin's workforce can be calculated as follows. Total employee last year = 434+67= 501 Number of employees this year = 501*(1+10%) = 551 Increase in employee = 50 Amount spend on recruitment = 50*1694 = 84700 For every item, if your calendars are not exactly or equivalent to the first Shift Capacity, your labourers might be utilized on a first Shift.
Specialists are relegated to second move simply after the generation plan can't be met on first move. The level of specialists that left the organization a year ago, barring scaling back.