Complete question :
Each state imposes its own excise tax on gasoline. Suppose, for example, that the state of Massachusetts imposes a state gasoline tax of $0.26 per gallon. Suppose further that an average of 1,022,000 gallons of gasoline per day were sold in Massachusetts in 2010. The average revenue from gasoline tax in 2010 is approximately?
Answer:
$265,720
Step-by-step explanation:
Given that:
State gasoline tax = $0.26 per gallon
Average number of gasoline sold per day = 1,022,000 gallons
. From the availabke information given :
Revenue generated = gasoline tax per gallon multiplied by the average number of gallons sold
= $0.26 * 1,022,000
= $265,720
If the diameter is 16 inches, then its radius is half that, r = 8.
Answer: 12.6
Step-by-step explanation:
Pythagorean theorem;
The diagonal in the rectangle creates two right triangles, with a hypotenuse length of 14 inches. One of the side lengths of this right triangle is 6 inches.
Using the Pythagorean =Theorem, you can use the formula 14^2-6^2= 160.
the square root of 160 is 12.64911064. Round to nearest tenth
Annual Social Security benefit = 0.42 x $37,991 = $15,956.22
Annual bills = $1,755 x 12 = $21,060
Outstanding annual bill to be settled after using the Social Security benefit = $21,060 - $15,956.22 = $5,103.78
Monthly supplementary money needed = $5,103.78/12 = $425.32