Given that the basket of watermelons sells for $9 before tax and the tax rate is 9%.
The tax on the basket of watermelons is given by

Therefore, the total price Tiffany pays for the basket of watermelons is $9 + $0.81 = $9.81
Djdjdjdjdjdjdjdjdjdjdjdjddjdjdjdjdjdjdjdjskksskskskskskskskskkkkkkkkkkkks;akkkkkkkkkkkkkkks;akkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkok;aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadkkkkkkkkka;ddddddddkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Answer:
37 1/2
Step-by-step explanation:
n - 2y = 3y- n/m,
find the value of n when y = 5 and m = -3
--------
n-2*5=3*5-n/-3
n-10=15+n/3
n-n/3=15+10
2n/3=25
2n=3*25
n=75/2
n=37 1/2 or 37.5
Brett makes $510
First you’ll have to multiply $500 by 0.020 (you have to convert 20%) and you’ll get 10. You then add the 10 to 500 to get $510
Answer:
The total number of bugs in the collection is 36
Step-by-step explanation:
Let
x -----> the number of bugs that you find out
y ----> the number of bugs that the classmate find out
we know that
-----> equation A
----> equation B
Solve the system by graphing
Remember that the solution is the intersection point both graphs
The solution is the point (20,16)
The total number of bugs in the collection is
