Answer:
P = 0.0215 = 2.15%
Step-by-step explanation:
First we need to convert the values of 900 and 975 to standard scores using the equation:

Where z is the standard value, x is the original value,
is the mean and
is the standard deviation. So we have that:
standard value of 900: 
standard value of 975: 
Now, we just need to look at the standard distribution table (z-table) for the values of z = 2 and z = 3:
z = 2 -> p_2 = 0.9772
z = 3 -> p_3 = 0.9987
We want the interval between 900 and 975 hours, so we need the interval between z = 2 and z = 3, so we just need to subtract their p-values:
P = p_3 - p_2 = 0.9987 - 0.9772 = 0.0215
So the probability is 0.0215 = 2.15%
Add up all sides lengths:
s+6 + s+6 + s + s + 2s = 102
solve for s:
6s + 12 = 102
6s = 90
s= 15
The lengths of sides are as follows:
15, 21, 21, 15, 30 inches
I hope that
helps!
Answer:
<h2>The answer is 2</h2>
Step-by-step explanation:
The slope of a line given two points can be found by using the formula

where
(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points
From the question the points are
(82, −96) and (87, −86)
We have

We have the final answer as
<h3>2 </h3>
Hope this helps you