Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
100,000,000+10,000,000+9,000,000+3
Answer:
60m/s
Step-by-step explanation:
velocity of the while moving is 30 m/s and it becomes 90 m/s after speeding up at constant rate. so the average velocity of the journey is
[90+30] /2
=60 m/s
Answer:
17million
Step-by-step explanation:
5+(2m)+m+2+m=54
9+3m=54
3m=45
m=15
Farid=15+2=17
Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.