Ok so let me help you like this: We need to understand first that <span>The basketball has a higher speed, that means that the tennis ball will never catch up. so what we need to use is the formula
</span>Vr=Vb--Vt
<span>=0.5-0.25=0.25
</span>So the speed is <span>0.25m/s
Hope this is useful</span>
Answer:
60 as corresponding and alternate angles r equal
Step-by-step explanation:
Answer:
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
Step-by-step explanation:
This problem can me modelled with an exponencial formula:
P = Po * (1+r)^t
Where P is the final value, Po is the inicial value, r is the rate and t is the amount of time.
In this problem, we have that the inicial population/value is 27000, the rate is -8/9 (negative because the population decays), and the time t is in months, so as the rate is for every 4 months, we use the value (t/4) in the exponencial.
So, our function will be:
P(t) = 27000 * (1-8/9)^(t/4)
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
we can use formula

where
fL is listener frequency
fs is siren frequency
va is the speed of sound in air
vs is police car speed
so, we have



now, we can change it into m/s


now, we can plug it

..............Answer
$12 times X - 15
Hope this is right,
xXharleyquinn04Xx