Answer: c)[50,60]
Step-by-step explanation:
The Empirical rule says that , About 68% of the population lies with the one standard deviation from the mean (For normally distribution).
We are given that , The heights of students in a class are normally distributed with mean 55 inches and standard deviation 5 inches.
Then by Empirical rule, about 68% of the heights of students lies between one standard deviation from mean.
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
Here, 
i.e. The required interval that contains the middle 68% of the heights. = [50,60]
Hence, the correct answer is c) (50,60)
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
7,12,16,20,27,40,56,64
The square numbers are 16 = 4^2 and 64 = 8^2
The difference is 64 - 16 =48
The cube numbers are 27 = 3^3 and 64 = 4^3
64 - 27 =37
Answer:
q1=11
q3= 33
Step-by-step explanation:
The data set has 44 number of students. The first quartile is 25 % of the numbers in the data set . So
25 % of 44 = 25/100 * 44= 0.25 *44 = 11
So the first quartile lies at 11.
Similarly the third quartile lies at the 75 % of the numbers of the data set . So
75 % of 44 = 75/100 * 44= 0.75 *44 = 33
So the third quartile lies at 33.
190
You add everything together
Then, divide by however many numbers you have
210+160+200
570 / 3
190
Hope this helps..
Mark Brainliest Please!