Answer:
The cafe is small enough so a middle manager is not required for maintenance as it can be maintained as a flat organization.
Explanation:
It has least number of employees. Hiring a middle manager will increase cost for the restaurant.
Answer:
Current Operation (purchase of cookies) - $0.60
Alternative - $0.2 materials
$0.15 direct labor
$0.45 without increasing capacity of which $0.3 is fixed - meaning it would still be incurred at current capacity
<u> Mel's Meals Evaluation of Alternatives</u>
Purchase Produce
$ $
Cost to Buy 0.6 -
Materials - 0.2
Direct Labor - 0.15
Overhead (Variable) - 0.15
Total Cost 0.6 0.5
Decision: Mel should not continue buying them as she would be saving $0.1 for every lunch meal.
Since there would not be an increase in the total fixed overhead if Mel's makes the cookies in-house, then the $0.3 fixed overhead is not significant in calculating the cost of producing.
Explanation:
The differential cost in this instance is $0.1 as Mel's saves that for every cookie made which multiplied by the number included in the box and by the total box prepared and sold gives = 0.1 * 2 * 10000 = $2,000 saved for making
Answer/Explanation:
In this situation, there are several ways you can adjust your work. A few is highlighted below.
1. Adjust front size: depending on the program you're using for your design, I this case which I assume is a word document, u may slightly reduce the font size of either the headings, the bold texts or the entire text on the poster. This should ensure the texts fit to one page and the font size is not too small for legibility.
2. Adjust page layout: at the top and sides of the paper, you can slightly adjust the width and height of the paper to be wider and/or higher; to make all text fit into a page.
Cheers
Answer:
The Answer is given below
Explanation:
a. Common Stock $600,000
b. Paid in capital in excess of par value $180,000
c. Retained Earnings= ($200,000-($600,000*15%))=$110,000
d. Total Stockholders' Equity= $180,000+$600,000+$110,000=$890,000
Please note that dividend is paid on par value which is $10*15%=1.5 per share.
Total shares*dividend per share=total dividend paid
1.5*($600,000/10)=$90,000
or $600,000*15%=$90,000
Therefore dividend of $90,000 is deducted from retained earnings