Answer:
It would be unethical and a conflict of interest for Solomon to let his uncle in on the details because it would give his uncle an unfair advantage against the other bidding contractors. It's a form of nepotism
Explanation:
hope this helps have a great day
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The journal entry which is to be passed in order to replenished the account is as:
Petty Cash A/c..................................Dr $84
Cash A/c...............................................Cr $81
Cash Over and Short A/c..................Cr $3
In order to replenish the account of petty cash, the account of expense (name of expense is not given, so petty cash account) is debited. Therefore, the petty cash is debited. The cash account is credited and the excess or over (which is $3 that is $200 - [$119 + $84 = $203] ) is replenished by crediting the account.
Answer:
See explaination
Explanation:
cost of debt, after-tax = (4.3% + 1.2%)*(1 - 26%) = 4.07%
cost of equity = 4.3% + 1.3*4% = 9.5%
market capitalization = 286130000 * 182 = 52075660000
total value of equity outstanding = market capitalization = 52075660000
Debt portion = 11532000000 / (11532000000 + 52075660000) = 0.18
Equity portion = 1 - 0.18 = 0.82
weighted average cost of capital = 0.18*4.07% + 0.82*9.5% = 8.52%
Answer: When we remove outliers from a data set, the sum total of all the values in the data set will decrease by the total value of outliers removed. The total number of observations will also decrease. The new mean will be lesser than the mean of the original data set.
Since the standard deviation measures the deviations from the mean, the outliers affect the value of standard deviation too.
When these outliers are removed, the deviations from the mean will also decrease and the standard deviation will be lesser than the standard deviation observed in the data set that had outliers.