Answer:
$532,000
Explanation:
The opportunity cost is the cost of the best option rejected.
In this case the option rejected was the investment project that would have returned a total fo 532,000
Therefore, the model 240 should produce a higher profit than 532,000 to reject his project.
The 310 model would have unused capacity as it has more capacity than model 240 but the company will not need to produce as much. So it is discarted from the calculation as it has inefficiency
Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
The correct answer is A: The sale of a security with a commitment to repurchase the same security at a specified future date and a designated price
Explanation:
A repurchase agreement (Repo) is a short term agreement between two parties in which one party sells the other party security (usually government securities) a<u>t a price with an agreement to repurchase the exact same security at a fixed time and price.</u> The maturity for a repurchase agreement can be from overnight to a year. The
Repurchase agreements are generally considered safe investments because the security in question functions as collateral, which is why most agreements involve U.S. Treasury bonds. The transaction allows the dealer to raise short term capital. It is a short term money market instrument in which two parties agree to buy or sell a security at a future date.
Answer:
My straight answer is you need a Diverse team with somewhat a high level of management with Gain Sharing Program as the incentive programme.
Explanation:
Since the question is long, I'll make it shorter. The team is New, the goal is wide, the team's autonomy (working independence) is not much strong.
A Diverse team is required as the set of tasks needed to be done requires different skill sets. (like law, tax, etc.)
Although the team is highly talented, they are new and not much experienced. So, a high level of management is required at the beginning until the team stabilizes.
Since its a new and diverse team, team spirit has to be established. An unfitting rewarding system could be the very beginning of various conflicts, trust issues and jealousy among peers in the group. Eventually destroying the team altogether.
Gain Sharing program mainly focus on improving the team productivity through participation, involvement and creative innovation. Eventually the entire team's productivity goes up and then the entire team is rewarded.
Answer: 4). Unrealistic performance goals.
Explanation: Ethics are moral principles that guide how an individual acts. Ethics involves integrity and values.
In the context above, employees were given unrealistic sales targets regardless of the economic constraint of the nation. This hampered the ethical nature of some of the Staff as for fear of being penalized they became unethical.