Answer:
150 oz.
Step-by-step explanation:
There are already 150 ounces of alloy of nickel.
Of this 150 oz, 70% is pure i.e. nickel content = 150(0.7) = 105 oz
Now available is
Nickel Other metals
105 45
Let x oz of pure nickel is added.
Then new alloy will have 105+x oz nickel in total of 150+x oz.
Percentage pure = 
Simplify to get

Hence answer is 150 oz should be added.
Answer:
See explanation below.
Step-by-step explanation:
Let's take P as the proportion of new candidates between 30 years and 50 years
A) The null and alternative hypotheses:
H0 : p = 0.5
H1: p < 0.5
b) Type I error, is an error whereby the null hypothesis, H0 is rejected although it is true. Here, the type I error will be to conclude that there was age discrimination in the hiring process, whereas it was fair and random.
ie, H0: p = 0.5, then H0 is rejected.
Answer:
least to greatest are:
-2.5, -2.47, -2/5, 5, 21/4
Answer:
400%
Step-by-step explanation:
Let the sales be "100" in 1994
Since, it decreased 80%, the sales was:
80% = 80/100 = 0.8
0.8 * 100 = 80 (decreased by 80)
So, it was
Sales in 1995: 100 - 80 = 20
Sales in 1996 was same as in 1994, so that's 100
Thus,
Sales in 1994: 100
Sales in 1995: 20
Sales in 1996: 100
We need to find percentage increase form 1995 to 1996, that is what percentage increase is from 20 to 100?
We will use the formula:

Where
New is 100
Old is 20
SO, we have:

So, it increased by 400%
Answer:
There were 14 pounds of blueberries sold and 42 pounds of peaches sold.
Step-by-step explanation:
Since Sadie sold 3 times as many pounds of peaches as pounds of blueberries, she sold more pounds of peaches, so if we multiply 3 by the number of pounds of blueberries sold, we will get the number of pounds of peaches sold, meaning pp equals 3b.
There were 14 pounds of blueberries sold and 42 pounds of peaches sold.