Answer: c
Step-by-step explanation:
Based on the percent breakdown of 360%.
100% 100% 100% 20%20%20%
15. 15. 15. 3. 3. 3.
100% is all of it, so 15. This is x.
20% of it would be calculated as 0.2 x 15 or 3. This is y.
Let's solve your equation step-by-step.<span><span><span>−18</span>−<span>6k</span></span>=<span>6<span>(<span>1+<span>3k</span></span>)
</span></span></span>Step 1: Simplify both sides of the equation.
<span><span><span>−18</span>−<span>6k</span></span>=<span>6<span>(<span>1+<span>3k</span></span>)
</span></span></span><span>Simplify: (Show steps)</span><span><span><span>−<span>6k</span></span>−18</span>=<span><span>18k</span>+6
</span></span>Step 2: Subtract 18k from both sides.<span><span><span><span>−<span>6k</span></span>−18</span>−<span>18k</span></span>=<span><span><span>18k</span>+6</span>−<span>18k</span></span></span><span><span><span>−<span>24k</span></span>−18</span>=6
</span>Step 3: Add 18 to both sides.<span><span><span><span>−<span>24k</span></span>−18</span>+18</span>=<span>6+18</span></span><span><span>−<span>24k</span></span>=24
</span>Step 4: Divide both sides by -24.<span><span><span>−<span>24k</span></span><span>−24</span></span>=<span>24<span>−24</span></span></span><span>k=<span>−1
</span></span>Answer:<span>k=<span>−<span>1</span></span></span>
Answer:
11.58%
Step-by-step explanation:
The initial volume if blood flowing through the artery is given by

To achieve a new volume of 155% (55% increase) of the initial volume, the new radius must be:
![V'= 1.55V\\1.55V=k(r')^4\\1.55kr^4 = k(r')^4\\(\sqrt[4]{1.55}*r)^4=(r')^4 \\(1.1158*r)^4=(r')^4 \\r'=1.1158*r](https://tex.z-dn.net/?f=V%27%3D%201.55V%5C%5C1.55V%3Dk%28r%27%29%5E4%5C%5C1.55kr%5E4%20%3D%20k%28r%27%29%5E4%5C%5C%28%5Csqrt%5B4%5D%7B1.55%7D%2Ar%29%5E4%3D%28r%27%29%5E4%20%5C%5C%281.1158%2Ar%29%5E4%3D%28r%27%29%5E4%20%5C%5Cr%27%3D1.1158%2Ar)
Since the new radius is 1.1158 times larger than the initial radius, the percentage increased is:

Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Given the following information:
First three hours of typhoon: rate of Rainfall. = 25mm per hour
Typhoon slows down for an hour : then Rainfall began again at a constant rate of 20 mm per hour for the next 2 hours
Piecewise function which models Rainfall ad a function of time
Amount of Rainfall as a function of time = f(t)
f(t) = 25t ; if t≤ 3
When typhoon slowed down for an hour :
f(t) = 0;
f(t) = 25*3 ; for t ∈ (3, 4)
Then Rainfall at a constant rate of 20mm for another 2 hours
f(t) = (25 *3) + 20(t - 4) ; for t ∈ (5, 6)