X + y = 24...y = 24 - x
3.50x + 5.00y = 97.50
3.50x + 5(24 - x) = 97.50
3.50x + 120 - 5x = 97.50
3.50x - 5x = 97.50 - 120
-1.5x = -22.50
x = -22.50/-1.5
x = 15....there were 15 ten oz boxes (x) sold
X- class members
y-total cost of a trip
The nature center: y=4$*x+95$
The zoo: y=9$*x+75$
4x+95=9x+75⇒5x=20⇒x=20/5
x=4, y=111
<span>If Ms. Corley has 22 students in her class, cost for nature center would be 4$*22+95$=183$ and for the zoo 9$*22+75$=273$.
The zoo would cost less.
</span>
I hope this helps you
Area =base.height
246=base.20,5
base=12