Answer:
The 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Step-by-step explanation:
As given
A ship's sonar finds that the angle of depression to a ship wrack on the bottom of the ocean is 12.5°.
If a point on the ocean floor is 60 meters.
Now by using the trigonometric identity.

As shown in the figure given below.
Perpendicular = CB
Base = AC = 60 meters

Put in the identity





CB = 60 × 0.22
CB = 13.2 meters
Therefore the 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Answer: The probability that a gene is of type A is 0.29.
Step-by-step explanation:
Let A be the event of type A.
Let B be the event of type B.
Let D be the event of dominant.
So, P(B and D) = 0.22
P(D|B)=0.31
So, Using the conditional probability, we get that

So, the probability that a gene is of type A is given by

Hence, the probability that a gene is of type A is 0.29.
Answer:
The magnitude of the necessary lifting force is 7.95N
Step-by-step explanation:
Force = mv^2/r
mass (m) = 2.00105kg, velocity (v) = 123m/s, radius (r) = 3810m
Force = 2.00105×123^2/3810 = 30273.89/3810 = 7.95N
2x + 100 = 5x + 55
3x = 45
x = 15
2(15) + 100 = 130
180-130 = 50
so angle 2 is 50 degrees
Answer: The correct option is
(A) 
Step-by-step explanation: Given that Juan can download new songs for $1.29 each.
We are to write an equation to show how many songs he can download for $10.00.
Let x represents the number of songs that Juan can download for $10.00.
Then, according to the given information, the equation can be written as follows :

Thus, the required equation is 
Option (A) is CORRECT.