Answer:
$31.25
Explanation:
40 hours a week x 4 weeks a month = 160 hours of work per month
$5,000 divided by 160 = $31.25
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
<h2>The law of diminishing marginal utility and law of demand explain the decline in water usage by the residents or occupants,in this case.</h2>
Explanation:
- In Microeconomic Theory,the law of diminishing marginal utility basically states that as a rational consumer or buyer consumes additional or one more unit of any product or service,the incremental or additional utility or satisfaction obtained from that per unit consumption or purchase decreases progressively.
- Now,law of diminishing marginal utility has a conceptual connection with law of demand,which denotes the inverse or negative relationship between price of any normal good or service and its consumer demand.It implies that as price of any normal good or service increase,its consumer demand decreases and vise versa.
- Now,observe that according to law of diminishing marginal utility,the additional or incremental consumer utility or satisfaction declines for per unit consumption,which essentially implies that the additional or marginal value of any normal product or service that the consumer is willing to pay decreases as he or she increases the consumption level.
- Therefore,the willingness to pay for any consumer decreases progressively as he or she increases consumption level.This also explains that to increase the consumption level of any buyer or consumer,the product or service price has to decrease and vise versa.
- In this case,as the residents use more units of water,the marginal utility or satisfaction obtained by the residents declines increasingly and so does the value they are willing to pay for more water usage.Now,installation of water meters compels the residents to pay for every unit of water they use and since the marginal utility of water drops with each unit of water usage,the price that the residents are willing to pay also drop for each additional unit of water that they use. In other words,the residents don't want to pay more and thus,they restricted their water usage.Therefore,the water usage also declined following the installation of water meter.
Answer:
Location grounded pricing
Explanation:
Location grounded pricing is the term which is defined as the prices of the items at the location level or at the company. This method of pricing let the business to define the different price base for the same item or product at different locations of inventory.
In short, it is defined as when the business change the price base of the product or item at one location, it will affect the price base at other locations.
So, in this case, the resort, set the price base for cottages facing the lake higher than those of cottages which do not face lake. Therefore, it kind of pricing is referred to as the location based pricing.
Answer:
$2,065,000
Explanation:
Based on the information given the maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be depreciable basis of the amount of $2,065,000 reason been that 100% is the bonus depreciation that is allowed under bonus election.
Therefore maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be the same amount of $2,065,000.