Answer:
The answer is "Option c".
Explanation:
The customer service must matter arising' needs to fulfill everyone. The Sampson Company, a timber manufacturer, understands the wood specifications or conditions for several firms within the NAICS category. Within this case, the Dunn Company will develop the timber specifications or criteria of all firms underclass.
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.
Answer: c. $47 per carpet
Explanation:
Total variable costs are:
= Cleaning supplies + Hourly wages + Transportation
= 5,140 + 11,000 + 3,600
= $19,740
The variable cost per carpet is:
= Total variable cost / Number of carpets dyed
= 19,740 / 420
= $47 per carpet
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.