Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
According to the risk of default from lowest to highest:
1. U.S. Treasury bonds.
2. Corporate bonds.
3. Junk bonds
Explanation:
Bonds are ways through which a governments and corporations are able to raise money in-order to finance the big projects.
It is issued to the public through a mapped out auction based in months or years validity. <em>And, by buying a bond, you're giving the issuer a loan, and they agree to pay you back the face value of the loan on a specific date, and to pay you periodic interest payments.</em>
Answer:
B. Contrast Error
Explanation:
Contrast error occurs during the performance evaluation of an employee, whereby the evaluation or appraisal of the employee is affected by the fact that the previous employees or co-workers were relatively good or bad. It is a rating error in evaluation of an individual, in which the level of performance of that individual or group is affected by the level of performance of another individual or group. In this case, Amanda was rated average by Benny because of how excellent Christina is. Amanda was set to get a higher performance rating Benny did not compare her performance to that of Christina.
I'm assuming you want to talk about accountants, that is a practitioner of accounting or accountancy. They do disclosure or provision of assurance about financial information. This in turn helps managers, investors, tax authorities and others make decisions
about allocating resource.
In the US licensed accountants are Certified Public Accountants (CPAs), or Public Accountants (PAs), this varies from state to state.