Answer:

Step-by-step explanation:
-0.4(3i + 4i) - 0.3(-2i + 5j) + 0.2(-
+
j)
-1.2i - 1.6j + 0.6i - 1.5j -
i + 0.5j
Converting to fraction form;

<u>Solving the i part;</u>
= 
<u>Solving the j part;</u>
j
So -0.4a - o.3b + 0.2d =
- 
Answer: $1,540
Step-by-step explanation:
Given the following amount charged by a worker :
First 45 hours = $14 per hour
time and half for the next 10 hours
Double time for all hours after that:
If he worked for 80 hours :
First 45 hours = (45 × $14) = $630
Next 10 hours:
Time and half for 10 hours is equivalent to (10 × 1.5) = 15 hours
(15 × $14) = $210
Double time for all subsequent hours :
80 - (45 + 10) = 80 - 55 = 25
Double time : (2 × 25) = 50 hours
(50 × 14) = $700
Hence, total amount earned :
($630 + $210 + $700)
= $1,540
<h2>
Answer with explanation:</h2>
Given : An urn contains 2 red marbles and 3 blue marbles.
Total marbles = 2+3=5
a) The general ways in which the person could get a red marble and a blue marble are :
1) He draws red marble first and then second marble as blue.
2) He draws blue marble first marble and then second marble as red.
b) The number of ways to get one red and one blue marble is given by :-
(i)
c) Number of ways to get 2 marbles from 5 is given by :-
(ii)
Now, The probability the person gets a red and a blue marble will be :-
[Divide (i) by (ii)]
Hence, the probability the person gets a red and a blue marble= 0.6
Answer:
a) 0.88
b) 0.35
c) 0.0144
d) 0.2084
e) 0.7916
Step-by-step explanation:
a) The probability of a peanut being brown is 12/100 = 0.12. Hence the probability of it not being brown is 1-0.12 = 0.88
b) 12% of peanuts are brown, 23% are blue. So 35% are either blue or brown. The probability of a peanut being blue or brown is, therefore 35/100 = 0.35.
c) 12% of peanuts are red, so the probability of a peanut being red is 12/100 = 0.12. In order to calculate the probability of 2 peanuts being both red, we can assume that the proportion doesnt change dramatically after removing one peanut (because the number of peanuts is absurdly high. We can assume that we are replenishing the peanuts). To calculate the probability of 2 peanuts being both red, we need to power 0.12 by 2, hence the probability is 0.12² = 0.0144.
d) Again, we will assume that the probability doesnt change, because we replenish. The probability of a peanut being blue is 0.23. The probability of it not being blue is 0.77, so the probability of 6 peanuts not being blue is obtained from powering 0.77 by 6, hence it is 0.77⁶ = 0.2084
e) The event 'at least one peanut is blue' is te complementary event of 'none peanuts are blue', so the probability of this event is 1- 0.2084 = 0.7916