Answer:
To calculate the Federal Unemployment Tax Act (FUTA) taxes that the employer must pay we have to multiply Aaron's salary times FUTA tax rate:
$24,900 x 0.6% = $149.40
To calculate the State Unemployment Tax Act (SUTA) taxes that the employer must pay we have to multiply Aaron's salary times SUTA tax rate:
$9,900 x 4.7% = $465.30
Answer:
Partners return on the equity will be 18.8 %
So option (e) will be correct option
Explanation:
We have given Miko's capital account began the year with a balance of $16200
So beginning equity of miko's = $46,200
Ending equity of miko's = $46,200 + $8,700 - $5,200 = $49,700
Average equity 
Partners return on equity 
So partners return on equity will be 18.8 %
So option (e) will be the correct answer
Answer:
False
Explanation:
"Cash-to-cash Analysis and Management" by<em> Hutchinson, Farris and Anders</em> talks about the availability of the<em> financial data</em> and <em>computer technology</em> in assisting a business when it comes to determining its <u>cash-to-cash position </u><em><u>(C2C)</u></em><em>,</em> as well as the <em>benchmarks</em> needed for comparison.
Cash-to-cash analysis was difficult in the past, however, it is easier nowadays. The supply chain is even examined at a broader view than before. C2C efficiency is possible by utilizing the<em> readily available</em> financial date and computer technology. So, this makes the statement above as "false."
So, this explains the answer.
Solution:
S1 $180,000 is allocated 70% to S2 or $126,000 ( 0.7 * 180,000 )
S2 total is $162,000 + $126,000 = $288,000
S2 $126,000 is allocated 19.7% to P2 or $81000
Under the step-method of cost allocation,
the amount of costs allocated from $2 to P2 would be $81000