answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
2 years ago
6

Mrs.thapa bought 150 kg of oranges.18 kg of oranges were rotten and not fit for selling.If she sold the remaining quantity of or

anges at the rate of Rs 80 per kg and gained 10%. Find the rate of cost price of oranges.
Help!!​
Mathematics
2 answers:
Dmitry_Shevchenko [17]2 years ago
8 0

Answer:

Rs64.00/kg  

Step-by-step explanation:

1. Calculate the amount of good oranges

Total amount of oranges    = 150 kg

Amount of rotten oranges =    18 kg

Amount of good oranges    = 132 kg

2. Calculate the income from  the good oranges

\text{Income} = \text{132 kg} \times \dfrac{\text{Rs80}}{\text{1 kg}} = \text{Rs10 560}

3. Calculate the net unit rate of income

The income from the good oranges was Rs10 560.

Based on 150 kg of oranges, the unit rate of income was

\text{Unit rate of income} = \dfrac{\text{RS10 560}}{\text{150 kg}} = \text{Rs70.40/kg}

4. Calculate the original unit rate of cost

Let x = original unit cost. Then

0.10x = 10 % of original unit cost and

1.10x = 10 % over original unit cost

1.10x = RS70.40/kg

        x = (RS70.40/kg)/1.10 = Rs64.00/kg

The original unit rate of cost was Rs64.00/kg.

kogti [31]2 years ago
3 0

Answer:

Rs.64

Step-by-step explanation:

<u>Amount of oranges:</u>

  • 150 kg

<u>Oranges sold:</u>

  • 150 - 18 = 132 kg

<u>Money made:</u>

  • 132* 80 = Rs. 10560

<u>Selling price of 150 kg:</u>

  • 10560/150 = Rs. 70.4

<u>Cost price:</u>

  • x+10% = 70.4
  • x*1.1= 70.4
  • x= 70.4/1.1
  • x= Rs.64
  • Cost price of oranges= Rs. 64
You might be interested in
What is the factored form of a2 – 121?
Flura [38]

Answer:

The factored form a^2-121 is (a+11)(a-11).

Step-by-step explanation:

Given : a^2-121

We have to write the given expression in factored form.

Factor form of an expression is writing the expression in lower power form such that the product of factors given the original expression

Consider the given expression  a^2-121.

We know the algebraic identity x^2-y^2=(x+y)(x-y)

Here a^2-121=a^2-(11)^2.

Comparing with identity stated above , we have x= a , b = 11 , thus, we get

a^2-(11)^2=(a+11)(a-11).

Thus, the factored form a^2-121 is (a+11)(a-11).

7 0
2 years ago
Ivan found the change in a scale factor. His work is shown below. What error did Ivan make?
Tresset [83]
Scale factor is:
factor = (new length) / (old length)
Ivan correctly inserted numbers and correctly divided these two numbers by 5.

There is no error in the shown picture.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which data set is least Likely to resemble a normal distribution?<br> Look at picture
kicyunya [14]

Answer: B) The heights of girls who live on a certain street in the city of Buffalo

Every answer choice starts with "the heights of all 14-year-old girls who", so we can ignore that part. Choice A describes the largest population while choice B describes the smallest population. In other words, choice A is very general and broad, while choice B is very specific and narrow. The more specific you get and the smaller the population is, the less likely its going to be normally distributed.

4 0
2 years ago
Andrea, Belinda and Chloe spent the evening with their husbands. Eugene was seen with his wife dining at Stake Out but they were
-Dominant- [34]
We can solve the puzzle by simplifying the conditions in the table below:

Husband                         Wife                      Place Visited                      Means
Eugene                        Chloe                       Stake Out                  not Limousine
not David, then Flavian Belinda                     Rainbo IV               then Limousine
then David                    Andrea     then Water World fun park               Taxi

Therefore, from the given conditions, David and Andrea spent their evening at Water World fun park and they got there by taxi.
6 0
2 years ago
Mahalia is making cloth napkins. She bought fabric that is 12 inches wide and 6 yards long. How much napkins can Mahalia make if
In-s [12.5K]
She can make 72
Find the area of the fabric 12x6=72
Area of napkins 1x1 =1
divide fabric by napkins
72/1=72 napkins can be made
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which statement about the point (2, 0) is true?
    9·2 answers
  • Sameera predicted that she would sell 38 blankets, but she actually sold 28 blankets. Which expression would find the percent er
    6·2 answers
  • Pooja's plant began sprouting 2days before Pooja bought it, and she had it for 98 days until it died. At its tallest, the plant
    6·2 answers
  • Last year, a bakery sold w loaves of bread. This year, the bakery sold three more than twice the number of loaves of bread sold
    13·1 answer
  • A 16\dfrac1216 2 1 ​ 16, start fraction, 1, divided by, 2, end fraction kilometer stretch of road needs repairs. Workers can rep
    6·1 answer
  • Lennox was curious if triangles \triangle ABE△ABEtriangle, A, B, E and \triangle DCE△DCEtriangle, D, C, E were similar, so she t
    14·2 answers
  • Which explains how to find the quotient of the division below? - 3 1/3 divided by 4/9 Write Negative 3 and one-third as Negative
    7·2 answers
  • I would like to purchase 20 products at a cost of $65 per product. What would be my total with 3.5 sales tax
    13·1 answer
  • The BJ Electrical Company needs to hire master electricians and apprentices for a one week project. Master electricians receive
    10·1 answer
  • Roger has 4 gallóns of orange juice. He puts the same amount of juice each of 5 pitchers. How many gallons of orange juice are i
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!