Answer:
Cost of goods purchased= $82,000
Explanation:
Giving the following information:
Last month the company's cost of goods sold was $84,000. The company's beginning merchandise inventory was $20,000 and its ending merchandise inventory was $18,000.
We know that:
Cost of goods purchased= cost of goods sold + ending inventory - beginning inventory
Cost of goods purchased= 84,000 + 18,000 - 20,000= 82,000
Benito's total expense is the sum of the operating expenses, cost of insurance, registration, and maintenance. These summed up to $1191. The remaining expense is $646 which is from the gasoline. From this, the cost of gasoline per mile is equal to $0.085.
Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer: Option A
Explanation: In simple words, concurrent controls refers to the regulation of activities by an organisation to make sure that those activities are performed as per the standards set. Usually the activities regulated under this type of control are related to the transformation process.
Such control is made to improve an existing performance and not in relation to some new set of activities that are to be performed. Hence from the above we can conclude that the given case is an example of concurrent control.