Answer:
The yield to maturity is 9.127%
Explanation:
The yield to maturity is the yield or return on the bond as a percentage of its current price in the market. The formula to calculate the yield to maturity is:
YTM = C + {(F - P) / n} / {(F + P) / 2}
Where,
- C is the coupon payment / interest payment on the bond
- F is the face value of the bond
- P is the current market price of the bond
- n is the years to maturity
The coupon payment = 1000 * 0.113 = 113 per year
So, YTM = 113 + {(1000 - 1127.3) / 8} / {(1000 + 1127.3) / 2}
YTM = 0.09127 or 9.127%
Answer:
0%
30%
Explanation:
Given:
Average return = 15%
Standard deviation = 15%
Computation:
On assuming 68% chance,
Lowest point = Average return - Standard deviation
Lowest point = 15% - 15%
Lowest point = 0%
Highest point = Average return - Standard deviation
Highest point = 15% + 15%
Highest point = 30%
Therefore, on 68%, Lowest point is 0% and highest point is 30%.
We can find the number of ways by multiplying the amount
of possibility each store can have.
For store 1, it can be placed on 16 sites. Store 2 can be
placed on 15 sites (since store 1 is already on site 1). Store 3 can be placed
on 14 sites and so on until store 5 which has 12 sites.
Therefore the number of ways is:
C = 16 * 15 * 14 * 13 * 12
<span>C = 524,160 possibilities</span>
Answer: Production orientation
Explanation: It refers to a strategy when the company focuses only to provide the best quality product in the market without taking into consideration the preference of the customers.
In the given case, Steel makers are focusing on making their business process the best in market so that they can gain a competitive advantage.
Thus, from the above we can conclude that the correct option is C.
Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.