I recently had this assignment and here are a couple of was to do this:
1st way (which is correct according to my grading):
= # of Nights*Hotel rate*(1+hotel tax rate)
2nd way (I got counted wrong for this one on my assignment):
=(hotel rate+(hotel rate*hotel tax rate))*Number of nights
Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
<u>Calculation of Return on Equity:</u>
Return on Equity can be calculated using the following formula:
Return on Equity = Net Income / Equity
We can calculate net income using the following formula:
Net Income = Sales * Profit Margin = 3650*5% = $182.50
And we can calculate Equity using the following formula:
Equity = Total Assets * (1-Total Debt ratio) = 3350*(1-41%) = $1976.50
Now Finally,
Return on Equity = Net Income / Equity = 182.50 / 1976.50 = 9.23%
Hence the return on equity is <u>9.23%</u>