Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
Why should i ever care just kidding
Stating Limitations in a report, It discuss factors beyond your control that affect report quality. The answer in this question is Stating limitations. The limitations in the study are those in the methodology design <span>that impacted or influenced the interpretation of the findings from your </span>research<span>.</span>
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation: