Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units
Answer:
The correct answer is letter "D": R&D.
Explanation:
A SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats) analysis is a study of a firms' inner and outer advantages and disadvantages. In the case of the Eastman Kodak Company, mostly know just by Kodak, the strength that allowed the company to keep its operations up and running after the boom of photography digitizing is the importance they gave to investing in Research and Development (R&D). Before the 90s, Kodak made millionaire investments to develop technology in thermal printing in its picture maker kiosks.
Answer:
$4,500 U
Explanation:
Teall Corporation
Budget variance = Actual fixed overhead cost − Budgeted fixed overhead cost
Actual total fixed manufacturing overhead $ 59,500
Less Budgeted fixed manufacturing overhead cost $ 55,000
Fixed manufacturing overhead budget variance for the month $4,500 U
Therefore the fixed manufacturing overhead budget variance for the month is $4,500 U