So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.
√3*<span>9/10 </span>/4.5=0.734 i hope this helps you
Bill has 12 cards. I figured this out by making a table and drawing an equation:
Answer:
probability that all of the sprinklers will operate correctly in a fire: 0.0282
Step-by-step explanation:
In order to solve this question we will use Binomial probability distribution because:
- In the question it is given that the sprinklers activate correctly or not independently.
- The number of outcomes are two i.e. sprinklers activate correctly or not.
A binomial distribution is a probability of a success or failures outcomes in an repeated multiple or n times.
Number of outcomes of this distributions are two.
The formula is:
b(x; n, P) = 
b = binomial probability also represented as P(X=x)
x =no of successes
P = probability of a success on a single trial
n = no of trials
is calculated as:
= n! / x!(n – x)!
= 10! / 10!(10-10)!
= 1
According to given question:
probability of success i.e. p = 0.7 i.e. probability of a sprinkler to activate correctly.
number of trials i.e. n = 10 as number of sprinklers are 10
To find: probability that all of the sprinklers will operate correctly in a fire
X = 10 because we have to find the probability that "all" of the sprinklers will operate correctly and there are 10 sprinklers so all 10 of them
So putting these into the formula:
P(X=x) = 
= C₁₀,₁₀ * 0.7¹⁰ * (1-0.7)¹⁰⁻¹⁰
= 1 * 0.0282 * (0.3) ⁰
= 1 * 0.0282 * 1
P(X=x) = 0.0282