Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million
Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Cost of common stock:
= (Expected dividend at the end of Year 1 ÷ Price of stock) + Growth rate.
= (1.45 ÷ 22.50) + 0.065
= 0.0644 + 0.065
= 0.1294 i.e., 12.94%
Conclusion:-
Cost of common stock = 12.94%
Note:-
D1 = Expected dividend at the end of Year 1,
P0 = Current price of common stock, and
gL = Growth level i.e., growth rate in dividend.
Answer:
<u>Organic.</u>
Explanation:
An organic organizational structure has emerged from a current need for companies to quickly adapt to market changes and optimize processes. Which is justified by the great competition of the market and its instability.
This structural model is characterized by greater flexibility rather than rigidity, as decisions are decentralized and there is greater interaction between the functional areas of the organization. The benefits of this organic structural model are mainly the possibility of innovation and adaptation to changes, the hierarchical flexibility that generates greater interaction between employees and motivation to contribute with solutions to possible problems.
But like every structural model, there are also the negatives, which can be justified by the emphasis on relationships, which can cause inefficiency at some point, as concern for human needs can be taken into account more than concern for technical efficiency, which is a relevant challenge for companies with an organic structure.