Answer:
a). SLE =$37.5
b). ARO =75
c). ALE = $2,812.5
Explanation:
a).Single loss Expectancy (SLE) is starting point in determining the single loss of an asset that will occur and calculated this;
SLE = asset value * exposure factor.
Asset value =$500,
Exposure factor is simply the percentage of asset lost.
In this case out of 1000 phones, 75 were damaged or loss.
In percentage;
75 ÷ 1000 =0.075, 0.075×100=7.5%(exposure factor).
Therefore,
SLE = $500×7.5%= $37.5.
b). ARO - Annual Rate of Occurrence is the number of times a threat on a single asset is expected to occur in one year.
In the case the damage or loss occured in 75 devices in one year.
c). ALE - Annualized loss Expectancy is the product of SLE and ARO.
Therefore;
ALE = $37.5 × 75 = $2,812.5.
Answer:
Explanation:
The best way to advise the agency in this matter would be to help them completely understand the total cost of ownership of the server. This includes the server itself but many other factors as well. Such as any and all server software and application software that they will need, an IT server manager, facility costs, security costs, backup features. These are some of the main costs that they will be incurring but there may be more unforeseen costs. Therefore the best way to advise them is by providing all of this information so that they can make the most informed decision possible.
Highlight the cells you would like to change. Go up and press background color. choose the color you want. and press done.
Answer:
make sure the DHCP server is functional
Explanation: