Ther will be 40 eights. Hope this helps!
Answer:
The correct answer would be option C.
Step-by-step explanation:
Since he gives the dog 3 liters of water and 500 grams of food a day we know that on the fifth day the dog will have gotten 15 liters of water and 2,500 grams of food.
Answer: p= 4
Step-by-step explanation: 4p - 10 = 6
4p-10=6
4p=16
p=4
Answer:
V = 678.24cubic cm
Step-by-step explanation:
Volume of a cylinder
V = πr^2h
V - volume of a cylinder
π - pie
r - radius of a cylinder
h - height of a cylinder
Given:
π - 3.14
h - 6
d = 12
d = 2r
Divide both sides by 2
d/2 = 2r/2
d/2 = r
r = d/2
r = 12/2
r = 6
Insert the values into the formula
V = πr^2h
V = 3.14 * 6^2 * 6
= 3.14 * 36 * 6
= 678.24cubic cm
Below are the choices that can be found from other sources:
A. 42
<span>B. 45 </span>
<span>C. 47 </span>
<span>D. 48 </span>
<span>E. 49
</span>
The answer is C or 47. The object’s resultant angle of motion with the +x-axis after the collision is 47. The reason for that is f<span>rom object A’s x-momentum is 5.7 × 104 kilogram meters/second and its y-momentum is 6.2 × 104 kilogram meters/second, we know that tan of the angle from the x-axis is 6.2 / 5.7 = 1.09 and acrtan 1.09 = 47.4</span>