Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer:
$4,000 gain
Explanation:
Some information was missing:
the spot rates for euros were:
- November 15, 20X3 $0.4955 per €1
- December 10, 20X3 $0.4875 per €1
- December 31, 20X3 $0.4675 per €1
- January 10, 20X4 $0.4475 per €1
In Chow's December 31, 20X3, income statement, the foreign exchange gain is ?
the goods costed €200,000 x 0.4875 = $97,500 on December 10, 20x3
the goods costed €200,000 x 0.4675 = $93,500 on December 31, 20x3
Since the goods were sold FOB shipping point, we have to use the shipping date (December 10) to calculate the original price. By December 31, the price in US dollars had decreased by $4,000 resulting in a foreign exchange gain.
Answer:
$55,000
Explanation:
The computation of the change in operating income is shown below:
= Buying cost - making cost
where,
Buying cost = Cost of producing parts × outside supplier per unit
= 60,000 parts × $3
= $180,000
And, the making cost would be
= Variable cost + fixed cost × given percentage
= $110,000 + $50,000 × 30%
= $110,000 + $15,000
= $125,000
So, the operating income would be
= $180,000 - $125,000
= $55,000
Answer: a. Anticipate the effect your message will have on the receiver.
b. Analyze the bad-news situation
Explanation:
In the Phase 1 of the writing process, it is required that one should analyze the bad-news situation, and then anticipate the effect that such news will on have on the receiver. After this has been one, the message will then be adapted accordingly.
In a scenario whereby it's anticipated that the reader will be upset about the news, then the message might be reshaped so that the reader won't be angry.
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.