Answer:
Step-by-step explanation:
a) Sample statistics are used to estimate population value. Since 48% is a sample proportion, therefore, it is a sample statistic.
b) For 95% confidence level, z* = 1.96.
\hat{p}\pm z^* \sqrt{\frac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}= 0.61\pm 0.61\sqrt{\frac{0.61(1-0.61)}{1578}}=0.61\pm 0.024 \ or (0.586, 0.634).
We are 95% confident that the true proportion of US residents who think marijuana should be made legal lies between 58.6% and 63.4%.
c)
\\np=1578(0.61)=962.58
\\n(1-p)=1578(1-0.61)=615.42
Since both np and n(1-p), are at least 10, the normal model is a good approximation for these data.
d) As the lower limit of confidence interval is less than 0.5, less than 50% population is also a plausible value of true proportion. This means the statement "Majority of Americans think marijuana should be legalized" is not justified.
Answer:
Step-by-step explanation:
First calculate for the area of the trapezoid (the formula is (base + base / 2) x height):
60 cm + 90 cm = 150 cm
150 cm / 2 = 75 cm
75 cm x 30 cm = 2250 cm²
Now 1 cm² = 1 mL and 1000 mL = 1 L
2250 cm² = 2250 mL
2250 mL = 2.25 L
Answer:
Table N 4
Step-by-step explanation:
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or 
<em>Verify the table 4</em>
For x=1, y=2
so
y/x=2/1=2
For x=2, y=4
so
y/x=4/2=2
For x=3, y=6
so
y/x=6/3=2
therefore
The constant of proportionality k is equal to 2 and the equation is equal to
y=2x
The table 4 represent a direct variation, therefore is a possible ratio table for ingredients X and Y
Answer:
its B
Step-by-step explanation:
cuz -3 1/3 would be turned into -10/3 by multiplying 3*3 which will give u 9 and adding 1 which is 10 then u put the 10 on top and keep the 3 as bottom.
and then flip the 4/9 which will turn into 9/4 so now u can multiple intead of divide
-10/3 * 9/4 and then youll get ur answer.