Answer:
journal entry are given below
Explanation:
given data
amount of interest = $150
solution
we know that as June 30 the interest earn company bank reconciliation is
$150
Therefore, it should be a cash debit and interest income should be deposited in the account as
journal entry are as June 30
Cash A/c $150 Dr.
To Interest revenue $150
record the interest revenue earned
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50
Answer: & Explanation:
Production Budget q2
- Q2
sales 67,000
ending policy 4,050 (5% of Q3)
Beginning 3,350 (5% of current quarter)
Production 67,700 (sales + ending - beginning)
Raw materials Budget q2
Production Needs 338,500 (Units x 5)
ending policy 81,850 (20% of production q3)
Beginning 67,700 (20% of q2 production needs)
Purchase 352,650 (needs + desired ending - beginning)
Answer: ask for permission to arrive about 12:15 in the afternoon to the meeting and reply the customer question first.
Explanation:
Most of the actions taken inside a company are directed to customers' satisfaction, they are an important part of all business, so they have to be a priority. In this case, the worker can explain to the supervisor the urgent necessity of replying to the customer and the previous promise that has done of replying by noon. The supervisor may understand the important situation and summarize for the worker the 10 first minutes of the meeting; in this way the worker won't miss the meeting and will keep his commitment with the customer.