Answer:
=$854,000
Explanation:
The cost of goods sold is the expense incurred by a manufacturing firm when making goods to be sold to customers. It is calculated using the formula.
Cost of goods sold = Beginning Stock plus purchases/ cost of goods manufactured minus ending stock
Marigold Corp:
Beginning stock: $162,000
Ending stock: $174,000
cost of goods manufactured, $866000;
cost of goods sold =
$162,000 + 866,000 -$174,000
=$854,000
Answer:
Executive information systems
Explanation:
Executive information systems - The reason behind establishing this system that allows the user to access internal and external data for completing the goal of the organization. it helps in decision making process by allowing access to the internal data. it includes quantitative analyses, statistical tools,etc.
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Stating Limitations in a report, It discuss factors beyond your control that affect report quality. The answer in this question is Stating limitations. The limitations in the study are those in the methodology design <span>that impacted or influenced the interpretation of the findings from your </span>research<span>.</span>
Answer:
Increase in operating income by $12,000
Explanation:
The above is an incomplete question because the value for 'space normally used to produce the rented line' is missing. However, I assumed the value is $26,000 per year as gotten from the internet -Chegg.
Given the above information, the operating income can be affected as calculated below;
Sales revenue $85,000
Add additional revenue $26,000
Total revenue $11,1000
Less: variable expenses ($40,000)
Contribution margin $71,000
Less: fixed expense ($52,000)
New net operating income
$19,000
Less: Original operating income
($7,000)
Increase in operating income
$12,000