Answer:
$2.64 per units
Explanation:
The computation of the cost per equivalent unit of material is shown below:
Cost per equivalent unit is
= (Beginning conversion cost + cost incurred during October) ÷ (Total equivalent units)
= ($99,700 + $939,300) ÷ (390,000 units + (40,000 units × 10%))
= $1,039,000 ÷ 394,000 units
= $2.64 per units
We simply applied the above formula
Answer:
a. Julie should continue live in her own apartment.
b. She should then purchase the condo
c. Home maintenance cost and tax benefit.
d. She should live in her own apartment and rent the condo after purchase.
Explanation:
Buying cost of condo $175,000
Loan interest amount $8,400 [ $175,000 * 80% * 6%]
Insurance premium $10 [560 - 550]
Property taxes $1,000
Maintenance expense $875 [$175,000 * 0.5%]
Total additional cost per year $10,280
If Julie plans to buy the condo she will have to incur additional cost of $10,280 per annum.
b. If the price of condo increases by 3.5% per year then she should consider buying the condo.
Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33
Answer:
(D) $4,055
Explanation:
To find the adjusted book balance, we need the ending balance of the cash book:
Book balance $4,725
Less: bank service charges (25)
Less: EFT (380)
Less: NSF check returned by bank (265)
<em>Adjusted book balance</em> <u>$4,055</u>
Since bank service had been deducted from the bank, Maxis clothing had to deduct the same amount. When bank deducts any money, generally it notifies through text message or sometimes does not notify directly. Therefore, It had to be deducted from the cash book.
Maxi's accounts receivable paid him a check and the firm immediately added the amount to the cash book. When the accountant went for depositing the check, there were not sufficient fund (NSF). Therefore, the amount did not add to the bank balance. Hence, the firm had to deduct it again.
Through Electronic Fund Transfer (EFT), a payment had been made by the bank for Maxi clothing. Since the expense did not deduct from the cash book, the amount had to deduct it to get the adjusted book value.
Answer:
Total= $107,130.79
Explanation:
Giving the following information:
McClary Tires plans to save $20,000, $25,000, $27,500, and $30,000 at the end of each year for Years 1 to 4, respectively.
The discount rate is 3.3%.
To calculate the future value, we need to use the following formula for each cash flow:
FV= PV*(1+i)^n
Cf1= 20,000*1.033^3= 22,046.06
Cf2= 25,000*1.033^2= 26,677.23
Cf3= 27,500*1.033= 28,407.5
Cf4= 30,000
Total= $107,130.79