answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
2 years ago
8

School Days Furniture, Inc., manufactures a variety of desks, chairs, tables, and shelf units which are sold to public school sy

stems throughout the midwest. The controller of the company's Desk Division is currently preparing a budget for the third quarter of the year.
The following sales forecast has been made by the division's sales manager.
July 5,000 desk-and-chair sets
August 6,000 desk-and-chair sets
September 7,500 desk-and-chair sets
Each desk-and-chair set requires 10 board feet of pine planks and 1.5 hours of direct labor. Each set sells for $60. Pine planks cost $0.60 per board foot, and the division ends each month with enough wood to cover 10 percent of the next month's production requirements.
The division incurs a cost of $21.00 per hour for direct-labor wages and fringe benefits. The division ends each month with enough finished-goods inventory to cover 20 percent of the next month's sales.
Required:
Complete the following budget schedules.
1. Sales budget:
2. Production budget (in sets):
3. Raw material purchases:
4. Direct-labor budget:
Business
1 answer:
Blababa [14]2 years ago
4 0

Answer:

Production Budget ( July August September)  5200,  6300,    9000        

Sales Budget   ( July August September)  $ 300,000   $ 360,000  $ 450,000      

Direct Materials Budget ( July August September) $ 31860   $ 39,420                $ 48,600    

Direct Materials Units  Budget   ( July August September)  53,100             65,700    81,000

Direct Labor Budget  ( July August September)  $ 163,800  $ 198450  $ 283,500  

Direct Labor Hours Budget  ( July August September)7800  9450     13500

Explanation:

The formula used are

<em>1) Production Budget = Sales + Desired Ending Inventory Less Opening Inventory</em>

<em>2) Sales Budget= Sales * Price Per unit</em>

<em>3) Raw Materials Budget = Production + Desired Ending Inventory Less Opening Inventory</em>

<em>Raw Materials Costs= Raw Materials Budget * Costs</em>

<em>4) Direct Labor Hours Budget = Production * Direct Labor Hours</em>

<em>Direct Labor Budget = Direct Labor Hours Budget* Wages Per Hour</em>

<em><u /></em>

<u>School Days Furniture, Inc.</u>

<u>Production Budget</u>

                                    <u>  July               August               September </u>

Sales                            5000              6000                   7500

+ Desired

Ending Inventory        1200               1500                     ------(assuming zero inv)

Less Opening

<u>Inventory                    1000               1200                     1500            </u>

<u>Production Budget    5200                6300                   9000    </u><u>     </u>

<u />

Production Budget = Sales + Desired Ending Inventory Less Opening Inventory

<u></u>

<u>School Days Furniture, Inc.</u>

<u>Sales Budget</u>

                                      <u>July                August             September </u>

Sales                            5000              6000                   7500

<u>Price Per unit                 $ 60              $60                     $ 60                    </u>

<u>Sales Budget            $ 300,000          $ 360,000             $ 450,000       </u>

<u />

Sales Budget= Sales * Price Per unit

<u></u>

<u>School Days Furniture, Inc.</u>

<u>Raw Materials Budget</u>

                                    <u>  July               August               September </u>

Production Budget         5200                6300                   9000    

+ Desired

Ending Inventory             630                   900      ------(assuming zero inv)

Less Opening

<u>Inventory                        520                   630                   900           </u>

<u>Materials Requiremnt    5310                6570                  8100  </u>

<u>Board (feet)                      10                      10                           10          </u>

Direct Materials          53,100             65,700                 81,000

<u>Plank Costs                  0.60                 0.60                        0.60         </u>

<u>Direct Materials          $ 31860            $ 39,420                $ 48,600  </u><u>  </u>

Raw Materials Budget = Production + Desired Ending Inventory Less Opening Inventory

Raw Materials Costs= Raw Materials Budget * Costs

<u></u>

<u>School Days Furniture, Inc.</u>

<u>Direct Labor Budget</u>

                                    <u>  July               August               September </u>

Production Budget         5200                6300                   9000    

<u>Direct Labor hours          1.5                     1.5                       1.5        </u>

<u>Direct Labor Hours        7800                9450                  13500</u>

Wages Per hour              $ 21                 $ 21                     $21

<u>Direct Labor Budget   $ 163,800         $ 198450          $ 283,500  </u>

Direct Labor Hours Budget = Production * Direct Labor Hours

Direct Labor Budget = Direct Labor Hours Budget* Wages Per Hour

<u />

<u />

You might be interested in
Nora has heard that opening a lot of credit card accounts is a good way to build credit. She currently has five cards, but is so
Sladkaya [172]
This is a bad move. You should work on getting a high credit score on one card not multiple.
8 0
2 years ago
Differential Analysis for a Lease or Buy Decision Sloan Corporation is considering new equipment. The equipment can be purchased
Arlecino [84]

Answer:

Alternative 2 (purchase equipment) should be selected because it reduces costs by $10,400.

Explanation:

Alternative 1 (lease):

less price per year $30,000 x 5 years = $150,000

Alternative 2 (purchase):

initial investment = $125,500 + $1,600 = $127,100

maintenance cost per year = $2,500 x 5 years = $12,500

<h2>                   Differential Analysis</h2>

                                              alternative 1      alternative 2     differential

                                              lease                 purchase          effect

Revenues                             $0                      $0                    $0

Costs:    

Purchase price                     $0                -$125,500         -$125,000

Freight and installation      $0                    -$1,600              -$1,600  

Repair and maintenance          $0                   -$12,500           -$12,500

(5 years)    

Lease                                    -$150,000                 $0              $150,000

(5 years)    

Income / loss                       -$150,000           -$139,600           <u>$10,400</u>

Alternative 2 (purchase equipment) should be selected because it reduces costs by $10,400.

4 0
2 years ago
The stock of healthy eating, inc., has a beta of .88. the risk-free rate is 3.8 percent and the market return is 9.6 percent. wh
Alexxx [7]
<span>Answer: E(R) = 3.80 + .88(9.60 - 3.80) = 8.90 percent</span>
3 0
2 years ago
Eddie just landed his first job out of college, and he’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every
Reptile [31]

Answer:

Why is it important to assess various credit options before making a decision on how to pay for

Explanation:

at questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a private college loan from her bank, Wells Fargo, which is currently offering fixed rates between 5.94% and 10.92%

PROS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has saved in an Emergency Fund

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a loan from Lending Club at an APR of 24.99%

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

Selena is about to enter her senior year of college, when all of a sudden she realizes her school raised the tuition cost, and she’s short $6600 in her financial aid package.

OPTION 1: Charge the payments on the joint credit card account she shares with her mom, at a 14.99% APR

PROS

CONS

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 2: Apply for a Federal Student Loan to coverhe’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every day and has no appropriate clothes right now. Eddie figures it will cost about $1250 to start a professional wardrobe.

OPTION 1: Open a 0% (for the first 6 months) credit card

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has sa

Eddie just landed his first job out of college, and he’s excited about the position. However, Eddie needs to be dressed up every day and has no appropriate clothes right now. Eddie figures it will cost about $1250 to start a professional wardrobe.

OPTION 1: Open a 0% (for the first 6 months) credit card

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 2: Use $1250 of the $1500 he has saved in an Emergency Fund

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a loan from Lending Club at an APR of 24.99%

PROS

CONS

What questions should Eddie ask before deciding on this option?

Selena is about to enter her senior year of college, when all of a sudden she realizes her school raised the tuition cost, and she’s short $6600 in her financial aid package.

OPTION 1: Charge the payments on the joint credit card account she shares with her mom, at a 14.99% APR

PROS

CONS

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 2: Apply for a Federal Student Loan to cover the cost

PROS

CONSbwls

What questions should Selena ask before deciding on this option?

OPTION 3: Get a private college loan jsiaolqhs alkas

4 0
2 years ago
Sebastian decides to open a tree farm. When deciding to open his own business, he turned down two separate job offers of $25,000
Umnica [9.8K]

Answer: C. Sebastian's economic profit is $4,000, and his accounting profit is $34,600.

Explanation:

Total Revenue = $50,000

Purchase of supplies = $15,000

Loan = $20,000 at 2% interest

Personal saving withdrawal = $20,000

Interest on personal savings = 3%

Accounting profit = Revenue - Expenses

Revenue = $50,000

Expenses = purchase in supplies + interest in loan

Expenses = $15,000 + (0.02 × 20,000)

Expenses = $15,000 + $400 = $15,400

Accounting profit = $50,000 - $15,400 = $36,600

Economic Profit = Accounting profit - Opportunity cost

Here best opportunity foregone = $30,000

Interest forgone on personal saving= $20,000 X 0.03 = $600

Total opportunity cost = $30,000 +$600 = $30,600

Thus Economic Profit = $34,600 - $30,600

= $4,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is a work breakdown structure? A list of the activities making up the higher levels of the project A definition of the hier
    14·2 answers
  • Once the job analysis is performed, there are several well-structured steps to the hiring process. this process includes _______
    12·1 answer
  • Black and Decker decides to discontinue producing toasters in lieu of more versatile toaster ovens. In the process of discontinu
    5·1 answer
  • Employees who have difficulty performing efficiently on the job often have poor _____ skills, are confused about their prioritie
    7·1 answer
  • Campbell Soup uses electronic networks to improve the efficiency of outbound logistics. These networks also helped Campbell Soup
    11·1 answer
  • Rosa purchased three call option contracts on ABC stock with a strike price of $27 when the option premium was quoted at $1.1. T
    14·1 answer
  • Jones, a consulting manager of Miller &amp; Co., is considering membership on an audit client's board of directors. Jones does n
    13·1 answer
  • At the end of 2018, the federal government debt of the U.S. stood at 104% of GDP. Imagine that, unlike in previous years, from 2
    11·1 answer
  • Financial information for Forever 18 includes the following selected data (in millions): ($ in millions) 2018 2017 Net income $
    15·1 answer
  • Carla Vista Corporation is a lessee with a finance lease. The asset is recorded at $1040000 and has an economic life of 8 years.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!