Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Project scope is the one which is defined as the how the goals as well as objectives of the project are defined. This states the lists that goals, what the deliverables would be, the tasks required to make the deliverables, what the costs or expense for that would be and the deadlines. In short, it is the parameters of the whole project.
So, the one which will not be included in the planning process of the project scope is how the case of the business would be created.
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78