answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
2 years ago
5

Merone Company allocates materials handling cost to the company's two products using the below data: Modular Homes Prefab Barns

Total expected units produced 5,000 8,000 Total expected material moves 500 100 Expected direct labor-hours per unit 700 200 The total materials handling cost for the year is expected to be $218,790. If the materials handling cost is allocated on the basis of material moves, the total materials handling cost allocated to the modular homes is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
Lady_Fox [76]2 years ago
3 0

Answer:

Modular homes= $182,325

Explanation:

Giving the following information:

Modular Homes - Prefab Barns

Total expected material moves 500 100

The total materials handling cost for the year is expected to be $218,790.

<u>To calculate the allocated costs to each product line, first, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

<u></u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 218,790/600

Predetermined manufacturing overhead rate= $364.65 per move

<u>Now, we can allocate overhead:</u>

Modular homes= 364.65*500= $182,325

Prefab Barnes= 364.65*100= $36,465

You might be interested in
A disadvantage of adding a salad bar to a school lunch menu would be ?
bearhunter [10]
The cost of adding more options. Supply and demand: would the students want to have salad for lunch, or would it go to waste?
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Isa is head of housekeeping services at the Ashworth Hotel, a luxury hotel and resort. Last week, she received 29 customer compl
Lena [83]

Answer:

c. 67,757 errors per million opportunities

Explanation:

The computation of the errors per million opportunities is shown below:

= Customer complaints last week ÷ total guest stayed in that week × 1,000,000

= 29 customers ÷ 428 guests × 1,000,000

= 67,757 errors per million opportunities

Hence, the correct option is c.

We simply applied the above formula so that the correct value could come

And, the same is to be considered

3 0
1 year ago
Vietnam and Ecuador both produce shrimp and rice. Vietnam can produce 180 thousand pounds of shrimp or 60 thousand pounds of ric
Elden [556K]

Answer:

(a) 3 pounds of shrimp

(b) 5 pounds of shrimp

Explanation:

Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.

Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:

Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000

                                                                                  = 3 pounds of shrimp

Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:

Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000

                                                                                  = 5 pounds of shrimp

Therefore,

According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.

7 0
2 years ago
Miles and Nick each separately apply for and receive loans worth $5,000 apiece. Miles has a very good credit score, so his loan
Irina-Kira [14]
The answer to the question above as to how much more will nick have to pay than miles if nick's loan has an APR of 13.10% and mile's loan has an APR of 7.75 the answer is letter B, $267.50. in calculation the total payment of nick for four years is $5655 that's with the added 13.10% compounded monthly and mile's is $5387.5 with 7.75% compounded monthly.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kubin Company's relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. When it produces and sells 21,500 units,its average cost
Lady_Fox [76]

Answer:

a.Incremental manufacturing cost is $15.50

b.incremental cost incurred if the company increases production and sales is  $17.50

c.Incremental manufacturing cost is $4,650

d.incremental selling and administrative is $600

Explanation:

<u>a.Incremental manufacturing cost </u>

<em>Fixed manufacturing overheads are irrelevant</em>

Direct materials                               $8.00

Direct labor                                      $5.00

Variable manufacturing overhead $2.50

Total                                                $15.50

<u>b.incremental cost incurred if the company increases production and sales</u>

Incremental Manufacturing Costs   $15.50

Add Sales Commission                     $2.00

Total                                                   $17.50

<u>c.Incremental manufacturing cost</u>

<em>Fixed manufacturing costs are irrelevant for this decision</em>

Direct Materials (300×$8.00)                                       $2,400

Direct Labor (300×$5.00)                                              $1,500

Variable Manufacturing Overhead (300×$2.50)           $ 750

Total                                                                               $4,650

<u>d.incremental selling and administrative </u>

<em>Fixed Selling and Administrative costs are irrelevant for this decision</em>

Sales Commission (300×$2.00)    $600

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Joseph never sleeps through the night. he wakes up at least once per hour to check all the doors and windows in his house to mak
    11·1 answer
  • You are the editor of a publishing company and are careful to register all of your books with the U.S. Copyright Office. One of
    13·1 answer
  • When you buy an e-book at Amazon, it uses ________ to recommend an e-book by a similar author within the same genre.
    8·1 answer
  • A broker enters into an Exclusive Right-to-Buy contract with a purchaser. The purchaser finds a satisfactory property and makes
    14·1 answer
  • Kasey Stevenson is starting a firm in the women's clothing industry primarily to pursue financial rewards. According to the text
    14·1 answer
  • In the competitive sports drink market, Gatorade pays very close attention to the activities of Powerade, a major __________ com
    9·1 answer
  • Use the information for the​ question(s) below. The Sisyphean Company has a bond outstanding with a face value of​ $1000 that re
    11·2 answers
  • Macinski Leasing Company leases a new machine to Sharrer Corporation. The machine has a cost of $70,000 and fair value of $95,00
    8·1 answer
  • The following selected transactions relate to cash collections for a firm that maintains a $100 change fund at all times. Presen
    13·1 answer
  • Chester has negotiated a new labor contract for the next round that will affect the cost for their product Cat. Labor costs will
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!