The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000
The appropriate response is exceedingly organized choices. Choices can change from organized to unstructured. They can be separated in that organized choices have a very much characterized technique for finding an answer and have the information to achieve choices.
Answer:
$150 million
Explanation:
there are 10 million shares outstanding and each share cost $30, so the total company's value = $30 x 10,000,000 = $300,000,000
if replacing the current management increases the value of the stocks by 50%, they would rise to $45 per stock and the company's value would increase to $450,000.
You need to borrow $150 million to buy 50% of the shares and by doing so, the company's value will increase to $450 million, which means a $150 million gain.
Answer: First line manager
Explanation: These are the managers who have direct authority over the workers working in the organisation. The task performed by such managers are usually supervisory or foremanship etc.
In the given case, Loree works at the service desk and also supervises and monitors the daily tasks performed by workers such as cashier and other front desk employees. Thus, we conclude that Loree is a first line manager.
Answer:
The information provided to Kanska was insufficient.
Explanation:
The onus was on the company to provide all the necessary information for Kanska to work with.
An application development firm only creates applications based on the requirements gathered from clients and if clients don't divulge all necessary information, there is bound to be dissatisfaction in service when the mobile application is provided.