Answer:
Credit to Cash for $4,995 is correct
Explanation:
here is a complete question
has a gross salary for May of $7,000. The entire amount is under the OASDI limit of $118,500 and thus subject to FICA. He is also subject to federal income tax at a rate of 21%. Which of the following is a part of the journal entry to record the disbursement of his net pay? (Assume a FICA-OASDI Tax of 6.2 % and FICA-Medicare Tax of 1.45%. Round the final answer to the nearest dollar.) A. debit to Cash for $4,995 B. debit to FICA Tax Payable of $4,995 O C. debit to Employee Income Tax Payable of $4,995 D. credit to Cash for $4,995
The computation of the amount that becomes the part for accrual the employer payroll taxes is shown below:
Gross Pay $7,000
Less: Deductions
Federal Income tax $1,470 ($7000 × 21%)
FICA-OASDI tax $434 ($7000 × 6.2%)
FICA-Medicare tax $102 ($7,000 × 1.45%)
Total Deductions 2006
Net pay $4,995
Answer:
2.45
Explanation:
Given that,
Stockholders equity book value = $750,500
Earnings per share = $3.00
Price-earnings ratio = 12.25
Common stock outstanding = 50,000 shares
Market price per share:
= Earnings per share × Price-earnings ratio
= $3.00 × 12.25
= $36.75
Equity book value per share:
= Stockholders equity ÷ Common stock outstanding
= $750,500 ÷ 50,000
= $15.01
Price-book ratio:
= Market price per share ÷ Equity book value per share
= $36.75 ÷ $15.01
= 2.45
Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57