Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.
Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Answer:
For Material 80,000
For Conversion 72,000
Explanation:
The computation of equivalent units of production for the bath linens department for August is shown below:-
<u>Materials</u> <u>Conversion</u>
Units completed and
transferred out 60,000 60,000
Units in process,
August 31 20,000 12,000
(20,000 × 60%)
Equivalent units of
production 80,000 72,000
Therefore to reach out the equivalent units of production we simply added the units completed and transferred out with Units in process Aug 31 of material and conversion.