Answer:
Cost of goods purchased= $82,000
Explanation:
Giving the following information:
Last month the company's cost of goods sold was $84,000. The company's beginning merchandise inventory was $20,000 and its ending merchandise inventory was $18,000.
We know that:
Cost of goods purchased= cost of goods sold + ending inventory - beginning inventory
Cost of goods purchased= 84,000 + 18,000 - 20,000= 82,000
Answer: a. Demographic and Economic .
Explanation:
In Mayor's clinic analysis of the future, it was stated that both the economic and demographic trends looked bleak.
Answer:
C) Return on Assets is 7.8% for Gordon and 6.2% for Jordan. Thus, Gordon is more profitable than Jordan
Explanation:
please find attached a clear image of the table used in answering this question
Return on assets = net income / average total assets
average total assets = (beginning assets + ending asset) / 2
for gordon
average total assets = (1420 + 1600) / 2 = 1510
ROA = 118 / 1510 = 0.078146 = 7.8%
For Jordan,
average total assets = (2,230 + 2,020) / 2 = 2125
ROA = 132 / 2125 = 0.062118 = 6.2118%
The ROA figure shows how well a company converts assets into net income. The higher the ROA number, the better as it means the firm earns more money on less investment
<span>Sport organizations now seek to make money from “rights fees” paid by: </span>the electronic media that want to sell sport audiences to advertisers.
In every sports match, there is usually a time slot when the match is halted before moving to the next round. This time slot is utilized by the sports organization to be used as an advertisement and will be given to the company with the highest bid.
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000