Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
<u>Explanation:</u>
<u></u>
growth_multiplier is 1.1
savings = 100
desc = "compound interest
"
# Place product of growth_multiplier and savings to year 1
Year 1 = growth_multiplier* savings
# Print
print(type(year1))
Now,
# Place addition of desc & desc
doubledesc will be desc + desc
# Print doubledesc
print(doubledesc)
<u></u>
Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>