General Mills is most likely using marketing information
system in collecting and storing data. A market information system is being
used in order to support the decision making of the market in which the data is
composed of stored, analyzed and gathered data in which is being distributed to
the managers.
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer:
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.
Explanation:
The computation of maximize utility is shown below:-
Bananas Pizza Cheap Sandals
Units MU MU/Price MU MU/Price MU MU/Price
1 19 19 48 16 120 20
2 15 15 33 11 30 5
3 5 5 3 1 6 1
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.
Answer:
Alex is not at his seat and Danny urgently requires some documents, so he logs in to Alex's computer and mails the file to himself.
Explanation:
Logging in to another employee's system without his/her consent nor informing the boss of the firm is an unethical business practice.
Alex might have some vital and private information or data on his system in which he alone must access it.