Answer:
59 orders
Explanation:
For computing the how many rolls should order at a time, first we have to determine the economic order quantity which is shown below:
The computation of the economic order quantity is shown below:
= 
where,
Carrying cost = $875 × 20% = $175
And, other items values would remain the same
ow put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= 
= 50.71 units
Now The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $3,000 ÷ 50.71 units
= 59 orders
Answer:
Its output is a standardized product produced from modules.
Explanation:
Repetitive Focus is a process that focuses on product orientation and emphasizes the use of modules, which allow for a greater range of customization. That being said we can say that out of the answers provided, the characteristic that best describes repetitive focus is that Its output is a standardized product produced from modules. Because like mentioned before the main difference between this and other process' is the use and emphasis on modules.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
i thinks it is a,c,d,e
Explanation:
i dont think science and computer drafting have anything to do with engineering and architecture.
Answer:
Rachel has displayed the explicit concept of CSR
Explanation:
The corporate sector has a duty towards its very own business, investors as well as towards the society. Subsequently, every corporate unit must have a duty regarding the upliftment of society which is comprehensively considered as Corporate Social Responsibility (CSR).
The social duty of a business demonstrates standards and commitments by the corporate leadership to take proper activities which can ensure and improve the welfare of society alongside securing business interest.
Corporate social responsibility has been accepted more and more in the recent past. This is because the actions of the corporate sector most of the time cause negative effects to the society, therefor taking up this responsibility towards the society aims at giving back to the society while at the same time achieving their business goals.
The CSR can be divided two two main concepts; implicit and explicit Corporate social responsibility (CSR). Explicit CSR alludes to corporate rules and arrangements that accept and accountability in the interest of society. They regularly comprise of deliberate projects by companies to combine social and business worth and address issues viewed as being part of their social obligation. An example is a move by various corporations to provide relief aid to the victims of hurricane Katrina in 2005. On the other hand, implicit CSR refers to the role of corporations in the formal and informal institution for the benefit of the society. It usually comprises of qualities, standards and rules which bring about obligatory and standard prerequisites that need to be addressed by the organizations.
A major key difference between implicit and explicit CSR is that implicit CSR is usually thought of as a mandatory and involuntary exercise as a reaction to it's environment, while explicit CSR is often seen as a deliberate and voluntary exercise. In our case, Rachel displayed the explicit concept of CSR since the intent was deliberate and voluntary towards the benefit of the society while at the same time improving the image of the company in the mind of the loyal customers.