Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
Answer:
The correct answer is: rational decision-making model
Explanation:
In the world of management and leadership, decision making is one of the most common, most demanding processes that have a high level of importance to determine the direction of organizations and determine how the processes that will guide the necessary activities will be to meet the objectives set.
Decision-making is fundamentally a choice between different alternatives to solve a problem in the most efficient way possible, but it cannot be taken lightly, so there are several methodologies and several types of decision-making, in this article we will discuss a bit about the "Rational model of decision making".
This model proposed by Herbert Simon is mainly characterized by the use of critical thinking to make decisions within organizations, equally applicable to everyday life. The rational model is simply to evaluate as objectively and sensibly different alternatives, with varied scenarios, causes and future results.
Answer:
Cash Collection is $122,000
Receivable as on August 31, is $97,000
Explanation:
Total budgeted cash collection in the month of August is $122,000 and total receivables as on August 31 is $97,000.
A schedule for the cash collection is made in MS Excel file, which is attached with this answer, please find it.
Answer:
Refer To The attached screen shot. It contains the Income Statement Prepared under Absorption Costing.
Explanation:
Absorption Costing assumes that the Manufacturing Costs include Direct Material, Direct Labor, Variable Overhead, and Fixed Overhead. Whereas, Selling and Administrative Expenses are classified as period Costs. These period costs are recognized in the period in which they are incurred. On the other hand, the manufacturing costs are recognized when the goods on which the costs were incurred are sold. That's why we don't recognize $78,000 as a Fixed Overhead because these overhead costs were incurred to produce 6,000 rackets. We have to calculate the fixed overhead cost per unit and multiply it with the units sold.
I hope I made it clear. If you have any queries, feel free to contact me.
Thanks.
The answer to this question is $250,000. It is because in the rules of the FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) they follow a standard insurance amount of $250,000 that is why I have come up with that answer. FDIC also caters to money market deposit accounts and certificate of deposit.