Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
The answer is Persuasive judgement. In this perspective, persuasive messages are thus able to activate an attitude change that can modify behaviors of consumers, voters and individuals in general. The persuasive strategies used by advertisers who want you to buy their product can be divided into three categories: pathos, logos, and ethos. Pathos: an appeal to emotion.
I will be most likely to approach him later, when I know that he will give me a listening ear and politely explain to him the more efficient method to completing the task. Try to counter his approach on the spot is what I’ll least likely do because that could come off as being rude.
Answer:
The isoquants will be straight parallel lines.
Explanation:
In the given secanrio copper or bronze may be used to produce jewellery. The utility derived from use of either one is the same. They are perfectly interchangeable. Therefore copper and bronze are perfect substitutes.
The isoquant curve shows all combinations of input that can be used to produce units of output.
For goods that have perfect substitution the isoquants are straight lines that are parallel to each other. The marginal rate of technical substitution is 1, and isoquant have slope angle of 45° with each axis.
Find attached an illustration of this. So copper is a perfect substitute for bronze.
Answer:
$4500
Explanation:
We can calculate the total change in benefits by deducting the opportunity cost of spending the hours with your family by the annual salary.
Opportunity cost = $20/hour x 200 Additional hours
Opportunity cost = $4000
Total change in benefit = Annual salary - Opportunity cost
Total change in benefit = $8500 - $4000
Total change in benefit = $4500