The quantity rose was mostly likely cause
Answer:
b. $1,500
Explanation:
The computation of the total amount of manufacturing overhead is shown below:
= Assembly department + Fabrication department
where,
Assembly department equals to
= $30 × 40 machine hours
= $1,200
Fabrication department would be
= $12 × 25 direct labor hour
= $300
So, the total manufacturing overhead would be
= $1,200 + $300
= $1,500
Answer:
The number of units the company would have to manufacture during the year would be 780,000 units
Explanation:
To find out how much purchase is made, first we have to calculate the production level. The equation for production level is shown below:
Production level = Closing stock of finished goods + Sales - Opening stock of finished goods
= 76,000 + 730,000 - 26,000
= 780,000 units
Rest cost like opening and ending balance of raw material , required gram is irrelevant for computation part. Thus, it is not considered.
Hence, The number of units the company would have to manufacture during the year would be 780,000 units
Answer: $98.36
Explanation:
Based on the information that has already been given in the question, the following can be analysed:
For Loan 1:
Interest Rate = 7%
Nper = 30
Present value = $100000
With the above information, we can use the Excel calculator to solve further. To get the monthly payment for the first loan will be:
= pmt(rate, nper, pv,fv)
= pmt(7%/12,30×12,-100000,0)
= pmt(0.07/12,360,-100000,0)
= $665.30
For Loan 2:
Interest Rate = 7%
Nper = 30
Present value = $100000
Future value = $120000
With the above information, we can use the Excel calculator to solve further. To get the monthly payment for the first loan will be:
= pmt(rate, nper, pv,fv)
= pmt(7%/12,30×12,-100000,120000)
= pmt(0.07/12,360,-100000,120000)
= $566.94
The difference in the monthly payments will be:
= $665.3 - $566.94
= $98.36
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.